04 Oca 2013

Yerel Medyada Aslan Makina

0 Yorum

ASLAN’IN 2013’TE HEDEFLERİ BÜYÜK

Aslan makina kullandığı teknolojik altyapı, otomasyona kendi bünyesinde verdiği önem ve girişimci şirket ruhu ile İzmir’in prestij kaynaklarından birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor….
resim

 

Aslan Makina ile ilgili bir süredir güzel haberler almaktaydık. Sonrasında aklımda bir çok soru belirdi. Yerli ve yabancı bir çok müşterisi, yurt içi ve yurt dışına yapılan satışlar ile İzmir’den bir firma belirginleşiyordu. İzmir’de pırıl pırıl bir ekip. Böyle kurdum aklımda öncelikle. Sonrasında gidip onları ziyaret etmek istedim. Bir gün atladık ve Karabağlar’a geçtik. Öncelikle Gökhan Aslan ile tanıştım, sonrasında üretim güçlerini, projelerini, mesleki anlamdaki sırları ve kalitelerini gözlemleme fırsatı buldum.

Gökhan Bey on iki yıldır bu sektörün içerisinde kendisini geliştirmiş bir insan. Hikayesini dinleme fırsatım oldu. Lisede beş yıl sonra Ege Üniversitesi ve sektörde çalıştığı firmalar ile on iki senelik deneyime sahip. Eski şirketinden ayrılıp sonrasında küçük bir dükkana girerek bu işe atılmayı tasarlıyor önce Gökhan Aslan. Ardından bir anda korku ve acaba olur mu olmaz mı derken ilk müşterisiyle anlaşıp siparişi alıyor. Sonuç ise  ülkenin en önemli firmalarıyla yarışıp kalitesini ispat ediyor bu serüvende. Yolculuğun henüz başında üstelik genç ekip.

Aslan Makinaya bir sipariş verdiğinizde para ödemeniz yeterli olmuyor. Sipariş veren firma bir elemanını İzmir’e yolluyor ve o elemanın yediğinden içtiğine tüm masraflarını Aslan Makina karşılıyor. Gelen kişini makinenin tüm özelliklerini öğrenmesini sağlıyor İzmir’de kaldığı süreçte. Ardından makinayı teslim ediyor. Ve sonrasında makinayi kullanacak kişinin gerekirse boyuna göre atelyede ayarlar yapılıyor. 300 makina üretimi gerçekleştirmiş girişimciler şimdiye kadar. En önemlisi de ihracat yaptıkları için ülkenin prestijini sağlamak adına önemli atılımlar gerçekleştirilmiş oluyor. Devletin ihracat yapan firmalara tanıdığı öncelikler ise son derece onlar adına önemli. Kurumda Çin’den getirtilen hiç bir şey kullanılmıyor. Bir çok firmanın Çin’den getirttikleri malzemeleri ülkede montajlayarak üretimde eksik kaldıklarına işaret ediyor.
Bir diğer nokta da ise her hususta yerli malı kullanılıyor. Üretim aşamasında yüzde doksana yakın yerli malı kullanılarak ülke ekonomisi adına önemli bir hamle gerçekleştiriliyor. Yerli markalar ile nasıl makinayı oluşturduklarını bir bir bizlere anlatıyor Gökhan Aslan. Lazer kesimden makinanın montajına kadar geçen süreç bir çırpıda anlatılıyor.
Atelyeyi geziyoruz, ekibin çalışmalarını yakından değerlendiriyoruz, tek tek bizlere gerçekleştirilen çalışmalar ve aşamaları bu kez de görsel olarak sunuluyor.
Gökhan Bey bizlere firmasını şu şekilde sunuyor. ”Mevcut firmamız yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak kaliteyi uygun fiyata üretmeyi hedeflemiştir. Makina sektörünün başlıca sıkıntısı olan satış sonrası teknik servis ve bakım onarım ve teknik yardım konularında yeni bir çığır açmayı hedefliyoruz. Makina satış rakamalarında da rakipsiz olmayı hedefliyoruz. Üretimimizi otomasyon üzerine kurduk ve iş gücünü %20lerde tuttuk bu da demek oluyor ki iddialı satış rakamlarınız olacak. Bir çok firma ağır iş gücünün altında ezilmemek için bu sıkıntıyı satış rakamlarına yansıtıyor bu da onlar adına bir dezavantaj oluyor. Montajı olabildiğince kolaylaştırıp iş gücünden kurtulmayı hedefledik. Makinalarımızın tüm sac aksamını profesyonel çizim programlarıyla hazırlayıp lazer kesimi ile firesiz ve de hatasız olarak tasarlıyoruz.  Sektörde kısa sürede yaptığımız işler ile tüm dikkatleri üzerimize çektik. Hedeflerimize ulaşmak için tüm çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.”
Kısa bir günün ardından yerli bir girişimci ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajdan büyük zevk aldım. Aslan makina kullandığı teknolojik altyapı, otomasyona kendi bünyesinde verdiği önem ve girişimci şirket ruhu ile İzmir’in prestij kaynaklarından birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ambalaj ve Shrik makinaları üretimindeki iddialı hedefleriyle 2013 yılında da verimli bir dönem geçireceğine inanan ekibin yanından ayrılarak bir sıcak sohbetimize daha son vermiş oluyoruz…
Cem Unutmuş
http://www.haberinioku.com/haber/5982-aslan-makinanin-de-hedefleri-buyuk

 

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.